26 mln PLN – tyle zapłacili kierowcy za brak OC
Allianz
Allianz

26 mln PLN – tyle zapłacili kierowcy za brak OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) konsekwentnie dąży do łapania i karania kierowców jeżdżących bez ważnego OC.

Właściciele pojazdów mechanicznych, podlegających rejestracji mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeśli tego nie zrobią, to ich pojazdy poruszają się po drogach nielegalnie. Kierowcy jeżdżący bez obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2013 roku zapłacili łącznie 26 mln zł. Według danych UFG to ponad 10 mln zł więcej niż w 2012 roku. Zwiększenie przychodów z opłat karnych za brak OC wynika ze zmian w sposobie naliczania opłat oraz coraz większej skuteczności Funduszu w wykrywaniu nieubezpieczonych pojazdów.

Nie przepłacaj za swoje OC!

3360 zł kary za brak polisy OC

Od 2012 roku kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC uzależniona jest od płacy minimalnej w Polsce. Wcześniej wyliczana była na podstawie kursu euro, co przy mocnym złotym powodowało, że kara były niska, a kwota prawie nie rosła.

Wysokość kary zależy od długości okresu, w którym właściciel nie posiadał ważnej polisy OC oraz rodzaju pojazdu. Obecnie pełna kara dla właścicieli samochodów osobowych za jazdę bez polisy OC ponad 14 dni stanowi dwukrotność płacy minimalnej i wynosi 3360 zł. Połowa tej kwoty naliczona zostanie kierowcom jeżdżącym bez ważnego OC od 4 do 14 dni. Za jazdę bez ważnej polisy krócej niż 4 dni grozi kara w wysokości 672 zł, czyli 20% pełnej kary.

Do Funduszu wpływają od policji zawiadomienia o nieubezpieczonych kierowcach w wyniku kontroli drogowych oraz interwencji w przypadku kolizji lub wypadku. Jednak obecnie mandat za brak OC mogą otrzymać także kierowcy, którzy nie zostali złapani przez policję. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny monitoruje ogólnopolską bazę polis OC i AC, dzięki której wykrywa przerwy w ubezpieczeniu poszczególnych pojazdów. Towarzystwa zobowiązane są do przesyłania do UFG informacji o każdej polisie w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy ubezpieczenia.

Brak polisy OC przy wypadku

Do głównych zadań UFG, obok dbania o szczelność systemu ubezpieczeń komunikacyjnych OC i karania kierowców jeżdżących bez ważnej polisy OC, jest wypłata odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców. Jeśli sprawca jest znany to oprócz mandatu za brak polisy OC, UFG dochodzi od niego całości wypłaconego odszkodowania.

OC już od 306 zł, w pakiecie z AC już od 755 zł

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także