1% podatku – co to takiego? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika
1% podatku – co to takiego?
Fundacja Rosa
Fundacja Rosa

1% podatku – co to takiego?

Podziel się tym artykułem:   

Co roku podczas trwania okresu rozliczeniowego PIT jesteśmy zasypywani informacjami od organizacji pozarządowych, proszących, byśmy to właśnie na ich działania przeznaczyli 1% naszego podatku. Czym tak właściwie jest ten magiczny 1%?  

1% to nic innego jak jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą od 2004 roku podczas rozliczania się z fiskusem możemy dobrowolnie przekazać na wybraną organizację pożytku publicznego. Stanowi to sposób finansowego wsparcia działań społecznych. Co ważne, w przypadku mechanizmu jednego procenta podatnik nie traci ani złotówki – rozporządza jedynie częścią kwoty, która i tak trafiłaby do budżetu Skarbu Państwa.

 

Procedura ta jest możliwa dzięki obowiązującym od 1 stycznia 2004 roku zapisom zawartym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 

Przekazywania 1% podatku nie należy traktować jako obowiązek, lecz jako przejaw demokracji bezpośredniej i możliwość samodzielnego decydowania, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze publiczne.

 

Możemy wesprzeć najróżniejsze inicjatywy – edukację dzieci i młodzieży w zakresie profilaktyki zdrowotnej, realizowaną w ramach projektów Fundacji Rosa, ochronę przyrody, za którą odpowiada m.in. organizacja WWF, czy spełnienie pragnień podopiecznych Fundacji Mam Marzenie. Wszystko zależy od naszych sympatii i zaufania do organizacji.

 

Jeśli więc mamy wybór, dlaczego z niego nie skorzystać?

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Podziel się tym artykułem: