140 mln zł dotacji dla uczelni w celu ułatwienia...
http://sxc.hu/

140 mln zł dotacji dla uczelni w celu ułatwienia absolwentom wejścia na rynek pracy

Właśnie ruszają dwa nowe konkursy, które mają wzmocnić współpracę uczelni z sektorem gospodarczym. Do podziału jest 140 mln zł m.in. na nowe kierunki studiów, zajęcia praktyczne i staże. Wszystko po to, by absolwenci mogli lepiej odnaleźć się na rynku pracy.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pieniądze pochodzące z funduszy unijnych przekazuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uczelnie mogą składać wnioski o dofinansowanie do 28 września. Muszą pokazać, jak przygotowują studentów do startu zawodowego.

- Interesem każdej uczelni jest porozumienie z partnerami z sektora gospodarczego - podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. - Dzięki dodatkowym funduszom uczelnie mogą w programach nauczania uwzględnić rozwiązania szczególnie pożądane przez studentów: zwiększoną liczbę zajęć praktycznych, szkolenia u potencjalnych pracodawców czy kursy uzupełniające - dodaje.

Punkty za nowoczesne kierunki

W obu konkursach premiowane będą projekty uczelni obejmujące wiedzę i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości, przekazywane przez ekspertów-praktyków oraz uwzględniające kształcenie w języku angielskim.

W pierwszym konkursie 100 mln zł trafi na nowe kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i doktoranckich, których absolwenci pomogą w rozwoju i innowacyjności polskiej gospodarki. Pieniądze będą mogły też być przeznaczone na przygotowanie absolwentów do startu zawodowego, bogatszą ofertę staży i praktyk zawodowych albo stypendia dla doktorantów i młodych doktorów.

W drugim konkursie 40 mln zł pójdzie m.in. na otwieranie atrakcyjnych dla sektora gospodarki studiów podyplomowych, wzmocnienie kształcenia na odległość oraz organizację staży i szkoleń w najlepszych zagranicznych ośrodkach naukowych.

Więcej praktyki

Konkursy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to kolejne działanie ułatwiające uczelniom dostosowanie studiów do wymogów rynku pracy. W czerwcu ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego ogłosiło konkurs na najlepsze programy, które mają koncentrować się na efektach kształcenia i - obok wiedzy merytorycznej - uwzględniać także praktyczne przygotowanie studentów. Wydziały, które opracują najlepsze programy studiów lub poprawią jakość kształcenia, otrzymają dotację 1 mln zł. Pula tego konkursu to 60 mln zł.

Ministerstwo nauki wyłoniło też 28 najlepszych w kraju kierunków studiów. Realizuje je 25 wydziałów z uczelni w całej Polsce. Dostaną one w sumie 3 mln zł dotacji w kolejnych trzech latach.

 

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Mniej maturzystów rozpoczęło studia