10 banków pożyczy pieniądze na dowolne auto
http://sxc.hu/

10 banków pożyczy pieniądze na dowolne auto

Prawie 100 zł można zyskać miesięcznie wybierając najkorzystniejszy na rynku kredyt na zakup używanego samochodu osobowego – wynika z analizy Idea Expert.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Osoba zainteresowana zakupem auta na kredyt ma do wyboru niewiele ofert finansowania. Wiele banków uniwersalnych (a więc nie związanych z producentami aut) zrezygnowało z utrzymywania w ofercie celowych kredytów samochodowych. Dobrą wiadomością dla potencjalnych kredytobiorców jest jedynie to, że lista ofert przestała się przynajmniej kurczyć. Dobrze jest też pamiętać, że jeżeli bank zrezygnował z udzielania kredytów samochodowych, na auto można się w nim zadłużyć, zaciągając pożyczkę na dowolny cel. To produkt zauważalnie droższy od celowego, ale też znacznie wygodniejszy – przede wszystkim dlatego, że kredytobiorca nie musi ustanawiać zabezpieczenia na kredytowanym aucie.

Sięgnięcie po taki produkt może być szczególnie korzystne w dwóch przypadkach. Gdy finansowany jest zakup auta wyeksploatowanego, o niewielkiej wartości, oprocentowanie celowego kredytu samochodowego będzie stosunkowo wysokie. Z kolei kwota kredytu jest na tyle niska, że oszczędność wynikająca z nieco niższego oprocentowania nie zrównoważy nakładu pracy potrzebnego na ustanowienie zabezpieczeń.

Wyższa cena, mniej formalności

Brak zabezpieczeń ma większe znaczenie niż cena kredytu także wtedy, gdy nabywca auta traktuje je jako tymczasowe i planuje jego szybką wymianę na kolejne. Sprzedaż auta obciążonego niespłaconym kredytem jest bardziej skomplikowana niż takiego, które w żaden sposób nie zabezpiecza praw banku. Wtedy zamiast zaciągać na pięć lat celowy kredyt samochodowy, by po roku występować o zgodę banku na sprzedaż pojazdu, lepiej jest sfinansować zakup pożyczką na dowolny cel i móc w każdej chwili pozbyć się auta bez zbędnych formalności.

Jeżeli podstawowym kryterium wyboru finansowania ma być jego cena, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się celowym kredytom zabezpieczanym na kredytowanym pojeździe. Idea Expert prezentuje ranking takich produktów, przeznaczonych dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jest to kontynuacja podobnych zestawień, przygotowywanych wcześniej przez Powszechny Dom Kredytowy. Poprosiliśmy wszystkie banki, które mają jeszcze w ofercie celowe kredyty na zakup samochodów, o wyliczenie wysokości miesięcznej raty dwóch przykładowych kredytów, spłacanych w ratach stałych. Większość z nich poinformowała, że koszt ani zasady udzielania kredytów samochodowych nie zmieniały się już od wielu miesięcy. W czołówce obu rankingów znalazła się propozycja Getin Noble Banku, natomiast zamyka te zestawienia oferta kredytowa Deutsche Banku.

Niskie oprocentowanie, ale kredyt kosztowny

Aby oferty można było rzetelnie porównać, przyjęliśmy założenie, że wszystkie dodatkowe opłaty związane z kredytem (prowizja za jego udzielenie, obowiązkowe ubezpieczenia wymagane przez bank itp.) są kredytowane i powiększają wysokość miesięcznej raty. Część banków stosuje bowiem praktykę przenoszenia kosztów kredytu na polisy ubezpieczeniowe, których wykupienie jest obowiązkowe. Użyteczność tych polis jest dyskusyjna, a dodatkowo taka polityka utrudnia porównywanie ofert. Warto zwrócić uwagę, że uwzględnienie tych dodatkowych kosztów wprowadza duże zmiany w rankingu. Gdyby wziąć pod uwagę tylko oprocentowanie kredytu i prowizję za jego udzielenie, oferty BNP Paribas i Deutsche Bank znalazłyby się wyżej w rankingu. Jednak pakiety ubezpieczeniowe, dodawane przez banki do tych produktów, znacznie zmniejszają atrakcyjność tych ofert.

Zestawienie Idea Expert pokazuje, jak ważny jest staranny wybór kredytu. Różnica między wysokością miesięcznego obciążenia ratą najtańszego i najdroższego kredytu przekracza 10 procent. Ta wartość nie jest stała, bo cenniki w bankach konstruowane na różne sposoby. Generalnie koszt kredytu rośnie wraz z wiekiem auta, na zakup którego jest zaciągany (znaczenie ma przede wszystkim jego wiek w momencie spłaty ostatniej raty kredytu, a nie podpisania umowy), liczy się tez wkład własny kredytobiorcy i zastosowane przez bank zabezpieczenia.

Nowe auto tylko w banku samochodowym

Ofertę banków uniwersalnych warto rozważać tylko wtedy, gdy środki potrzebne są na zakup auta używanego. Zakup nowego pojazdu znacznie lepiej jest sfinansować kredytem z banku samochodowego, powiązanego z producentem pojazdu. Zadaniem tych instytucji jest wspieranie sprzedaży aut własnego koncernu preferencyjnym finansowaniem. Dlatego bank uniwersalny, który nie zarania na sprzedaży samochodu, a jedynie na odsetkach od kredytu, nie ma szans, by zaproponować klientowi równie korzystną ofertę.

2012-09-21-tabela-861

Symulacje przygotowane dla Idea Expert przez banki:

1. Kredyt na 4-letni samochód osobowy o wartości 20 tys. zł, zarejestrowany w Polsce, kupowany w komisie; wkład własny kredytobiorcy 25 proc., kwota kredytu: 15 tys. zł, spłacany w 36 miesięcznych ratach.
2. Kredyt na 3-letni samochód osobowy o wartości 40 tys. zł, zarejestrowany w Polsce, kupowany w komisie; wkład własny kredytobiorcy 25 proc., kwota kredytu: 30 tys. zł, spłacany w 48 miesięcznych ratach.

 

Piotr Ceregra
Idea Expert

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?