Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

1% tylko dla jednej OPP
Fundacja Rosa

1% tylko dla jednej OPP

Taka opcja niestety nie wchodzi w grę. Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2004 roku zapisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każdy podatnik składający PIT może wpisać nazwę tylko jednej organizacji, którą chce wesprzeć za pośrednictwem urzędu skarbowego.

 

Dlaczego? Zdaniem Ministerstwa Finansów, im mniejszy stopień skomplikowania mechanizmu 1%, tym lepiej, bo obywatele chętniej z niego korzystają. Poza tym istnieją inne sposoby wsparcia więcej niż jednego uprawnionego podmiotu.

 

Jeśli wypełniamy więcej niż jedno zeznanie podatkowe, np. PIT-28 (najem mieszkania), PIT-37 (o wysokości dochodów z pracy) czy PIT-38 (zbycie akcji), w każdym z nich możemy uwzględnić inną organizację pożytku publicznego.

 

W każdej chwili mamy także prawo przekazania na rzecz ulubionej fundacji czy stowarzyszenia darowizny pieniężnej, pamiętając, że zgodnie z zasadami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych darowizna podlega odliczeniu od dochodu.

 

Przez cały rok warto śledzić poczynania wybranych organizacji, by, kiedy nadejdzie czas rozliczenia się z fiskusem, wiedzieć, które działania są nam najbliższe i chcemy je wesprzeć swoim 1%.

 

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Loading Comments
Zainteresuje cię także