Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

1% tylko dla jednej OPP
Fundacja Rosa

1% tylko dla jednej OPP

W Polsce jest zarejestrowanych ponad 8 tysięcy organizacji pożytku publicznego. Śledząc ich działalność, niejednokrotnie naprawdę trudno zdecydować, którą z nich uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Czy możemy przeznaczyć 1% podatku na więcej niż jedną OPP?

Taka opcja niestety nie wchodzi w grę. Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2004 roku zapisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każdy podatnik składający PIT może wpisać nazwę tylko jednej organizacji, którą chce wesprzeć za pośrednictwem urzędu skarbowego.

 

Dlaczego? Zdaniem Ministerstwa Finansów, im mniejszy stopień skomplikowania mechanizmu 1%, tym lepiej, bo obywatele chętniej z niego korzystają. Poza tym istnieją inne sposoby wsparcia więcej niż jednego uprawnionego podmiotu.

 

Jeśli wypełniamy więcej niż jedno zeznanie podatkowe, np. PIT-28 (najem mieszkania), PIT-37 (o wysokości dochodów z pracy) czy PIT-38 (zbycie akcji), w każdym z nich możemy uwzględnić inną organizację pożytku publicznego.

 

W każdej chwili mamy także prawo przekazania na rzecz ulubionej fundacji czy stowarzyszenia darowizny pieniężnej, pamiętając, że zgodnie z zasadami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych darowizna podlega odliczeniu od dochodu.

 

Przez cały rok warto śledzić poczynania wybranych organizacji, by, kiedy nadejdzie czas rozliczenia się z fiskusem, wiedzieć, które działania są nam najbliższe i chcemy je wesprzeć swoim 1%.

 

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Loading Comments