1% podatku – jak obliczyć kwotę, którą możesz...
Fundacja Rosa

1% podatku – jak obliczyć kwotę, którą możesz przekazać?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

By zyskać gwarancję, że dobrze wyliczymy sumę, którą musimy powierzyć fiskusowi, najlepiej skorzystać z jednego ze specjalnych programów do rozliczania PIT-ów. Są one dostępne zarówno na płytach CD, dołączanych do gazet i czasopism, jak i w wersji online. Możemy je pobrać np. ze strony Ministerstwa Finansów czy niektórych witryn fundacji i stowarzyszeń.

 

Programy te są intuicyjne i proste w obsłudze. Wystarczy, że podamy podstawowe informacje, a kreator stworzy odpowiedni druk podatkowy, który później możemy złożyć w formie e-deklaracji lub wydrukować i zanieść do swojego Urzędu Skarbowego. Co ważne, dobrze opracowane programy wskazują wszystkie pomyłki i nieuzupełnione pola deklaracji, w związku z czym ryzyko popełnienia błędu spada do zera.

 

Część z nas pozostaje wierna tradycyjnym metodom i co roku sięga po formularz w wersji papierowej. By dowiedzieć się, jaką kwotę możemy przekazać na działalność OPP, najpierw musimy obliczyć podatek należny. W tym celu od dochodu odliczamy wszelkie wydatki w postaci składek na ubezpieczenia społeczne czy odsetek od kredytu. Od tak ustalonego dochodu wyliczamy wysokość podatku. Od tej sumy odejmujemy jeszcze składki na ubezpieczenia zdrowotne i inne przysługujące nam ulgi i tak ustaloną wysokość podatku należnego mnożymy razy 0,01, wynik zaokrąglamy do pełnych dziesiątek groszy w dół i wpisujemy w miejsce „wnioskowana kwota” w rubryce dotyczącej przekazania 1% na OPP.

 

Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wypełnić deklarację podatkową, możemy skorzystać z pomocy księgowego, zadzwonić na bezpłatną infolinię czy po prostu poradzić się rodziny lub znajomych.

 

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Odsetki ustawowe od opóźnionych należności