1% podatku – jak obliczyć kwotę, którą możesz...
Fundacja Rosa

1% podatku – jak obliczyć kwotę, którą możesz przekazać?

By zyskać gwarancję, że dobrze wyliczymy sumę, którą musimy powierzyć fiskusowi, najlepiej skorzystać z jednego ze specjalnych programów do rozliczania PIT-ów. Są one dostępne zarówno na płytach CD, dołączanych do gazet i czasopism, jak i w wersji online. Możemy je pobrać np. ze strony Ministerstwa Finansów czy niektórych witryn fundacji i stowarzyszeń.

 

Programy te są intuicyjne i proste w obsłudze. Wystarczy, że podamy podstawowe informacje, a kreator stworzy odpowiedni druk podatkowy, który później możemy złożyć w formie e-deklaracji lub wydrukować i zanieść do swojego Urzędu Skarbowego. Co ważne, dobrze opracowane programy wskazują wszystkie pomyłki i nieuzupełnione pola deklaracji, w związku z czym ryzyko popełnienia błędu spada do zera.

 

Część z nas pozostaje wierna tradycyjnym metodom i co roku sięga po formularz w wersji papierowej. By dowiedzieć się, jaką kwotę możemy przekazać na działalność OPP, najpierw musimy obliczyć podatek należny. W tym celu od dochodu odliczamy wszelkie wydatki w postaci składek na ubezpieczenia społeczne czy odsetek od kredytu. Od tak ustalonego dochodu wyliczamy wysokość podatku. Od tej sumy odejmujemy jeszcze składki na ubezpieczenia zdrowotne i inne przysługujące nam ulgi i tak ustaloną wysokość podatku należnego mnożymy razy 0,01, wynik zaokrąglamy do pełnych dziesiątek groszy w dół i wpisujemy w miejsce „wnioskowana kwota” w rubryce dotyczącej przekazania 1% na OPP.

 

Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wypełnić deklarację podatkową, możemy skorzystać z pomocy księgowego, zadzwonić na bezpłatną infolinię czy po prostu poradzić się rodziny lub znajomych.

 

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także