Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

1% a darowizna
Fundacja Rosa

1% a darowizna

Od stycznia 2004 roku dysponujemy dwiema formami wsparcia działań organizacji pożytku publicznego. Jedną z nich jest darowizna, drugą - przekazanie 1% podatku dochodowego. Niejednokrotnie warianty te są ze sobą mylone lub uważane za tożsame, tymczasem istnieją między nimi zasadnicze różnice.

Darowizna jest dobrowolnym ofiarowaniem przedmiotu lub kwoty pieniężnej. Mówimy o niej wtedy, gdy dzielimy się z innymi swoją własnością. Darowiznę możemy przekazać każdej organizacji pozarządowej, ale także członkom rodziny czy przyjaciołom.

 

Zupełnie inaczej jest w przypadku mechanizmu jednego procenta. Ta forma wsparcia dotyczy wyłącznie podmiotów posiadających status organizacji pożytku publicznego. W przeciwieństwie do darowizny, rozdysponowujemy ograniczoną (w zależności od wysokości podatku) kwotą, która w przypadku zrezygnowania przez nas z przekazania jej na rzecz konkretnej organizacji i tak zostałaby nam zabrana - trafiłaby do Skarbu Państwa.

 

Istnieje jeszcze jedna zasadnicza różnica między darowizną a mechanizmem 1%. W przypadku tej pierwszej obdarowany podmiot otrzymuje fundusze natychmiast lub po kilku dniach od sporządzenia umowy i wykonania przelewu. Kwota z 1% trafia na konto organizacji dopiero w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego przez podatnika.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by oprócz przekazania 1% podatku wesprzeć ulubioną organizację poprzez darowiznę. Wszystko zależy od naszych chęci, potrzeb serca i możliwości finansowych.

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Loading Comments