Organizacje Pożytku Publicznego strona 737

Strona 737 z 750
fundacja rosa

Organizacje Pożytku Publicznego

Możesz je wspomóc! Przy okazji uzupełnienia formularzy pit przekaż 1% swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Jak przekazać 1% podatku?

Po rozliczeniu z podatku dochodowego, wyliczeniu – ile będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji OPP”), wpisujemy nazwę i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać swój 1% obliczonego podatku. Numer KRS danej placówki odszukamy m.in. na liście publikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, oraz w bazie ngo.pl.

Na jednym formularzu podatnik może przekazać wyłącznie 1% tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu – w każdym z nich, jeśli mamy takie życzenie, może wskazać inną organizacje pożytku publicznego.

Prawo do odliczenia 1% podatku

Prawo do przekazania 1 procenta swojej deklaracji podatkowej dotyczy każdego, kto rozlicza się z deklaracji podatkowych. Zasilać konto organizacji pożytku publicznego mogą w ten sposób osoby które:

Złóż zeznanie i zapłać podatek

Wniosek zostanie w całości realizowany, jeśli zapłacimy podatek w pełnej wysokości. Środki pochodzące z 1 procenta urząd skarbowy przekaże w lipcu lub sierpniu roku podatkowego.

1% można przekazać po terminie lub w trakcie korekty zeznania podatkowego – pod warunkiem, ze zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu zeznań podatkowych.

Termin składania zeznań podatkowych dla osób zatrudnionych, rozliczających się przy pomocy Pit 11 – mija 30 kwietnia. Dla przedsiębiorców – data ta wyznaczona jest na 31 stycznia.