Gorące tematy
Czy Jednolity Plik Kontrolny pomoże w walce z oszustami podatkowymi?
sondaż 3 głosów
0%

Tak

0 głosów
100%

Nie

3 głosów
0%

Firmy i tak mają lepszych doradców podatkowych niż fiskus

0 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Strata na giełdzie może być korzystna dla podatnika
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/

Strata na giełdzie może być korzystna dla podatnika

Podziel się tym artykułem:   

Końcówka roku to dobry okres dla inwestorów, aby pomyśleć, w jaki sposób zminimalizować skutki nieudanych inwestycji. Jedną z metod jest wykorzystanie do celów podatkowych spadku notowań spółki, której akcje posiadamy.

W końcówce roku gracze giełdowi często sprzedają akcje spółek, których wartość ulega obniżeniu. To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, ponieważ pozwala w zeznaniu rocznym (dochody i straty ze sprzedaży akcji należy wykazać w formularzu PIT-38 odliczyć poniesioną stratę.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj!
Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.  

Strata jako koszt podatkowy

Podatnicy wykorzystują fakt, że wydatek poniesiony na zakup akcji dopiero w chwili ich zbycia zostanie zakwalifikowany przez ustawodawcę jako koszt podatkowy. Jeżeli więc gracz zdecyduje się sprzedać akcje po niższej cenie, w świetle przepisów podatkowych poniesie stratę. Natomiast w przypadku natychmiastowego odkupienia akcji, koszt należy naliczyć w momencie ich sprzedaży. Poniższe reguły wynikają z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma także zastosowanie w przypadku sprzedaży papierów wartościowych.

Zasady naliczania straty

Wymieniony wyżej artykuł ustawy opdof stanowi, że stratę można odliczyć w okresie pięciu lat od chwili jej wystąpienia, ale maksymalnie połowę w jednym roku. Jeżeli np. inwestor zakupił w poprzednim roku akcje o wartości 50 tys. złotych, a w następnym roku sprzeda je za równowartość 30 tys. złotych i od razu odkupi, to w zeznaniu rocznym może wykazać stratę w wysokości 20 tys. złotych pod warunkiem osiągnięcia odpowiednich dochodów. Podatnik może rozliczyć stratę(20 tys. złotych)w wysokości 10 tys. złotych w dwóch następnych latach. Odliczanie straty można również rozłożyć na pięć lat, odpisując od podatku co roku kwotę 4 tys. złotych. Podatnik może też odliczyć stratę w dowolnych proporcjach, np. 35 proc. w pierwszym roku, 45 proc. w drugim oraz 20 proc. w trzecim. Należy tylko pamiętać, że nie wolno odliczyć więcej niż 50 proc. w jednym roku.

Zalety odliczenia straty w formularzu PIT-38

Największym atutem takiego sposobu rozliczenia straty w formularzu PIT-38 jest elastyczność, na jaką może sobie pozwolić inwestor. Dzięki możliwości odpisania straty w okresie pięciu lat, gracz giełdowy może odwlec konieczność zapłaty podatku aż do chwili sprzedania akcji z zyskiem. Należy jednak pamiętać, że stratę można odliczyć jedynie od dochodów osiągniętych z tego samego źródła ( w tym przypadku są to dochody pochodzące z kapitałów pieniężnych).

Inwestor musi jednak uważnie wyliczać stratę, jeżeli nabywa akcje w różnych okresach czasu, a następnie sprzedaje część z nich. By wyliczenie było prawidłowe, należy najpierw zbyć akcje zakupione najwcześniej. Stanowi tak art. 24 ust. 10 ustawy opdof.

 

Podatnik.info

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl