Gorące tematy
W jaki sposób dostarczysz PIT za 2013 r. do urzędu?
Wyniki sondażu: sondaż 738 głosów
83%

Przez internet

614 głosów
13%

Osobiście w urzędzie skarbowym

98 głosów
4%

Za pośrednictwem Poczty Polskiej

26 głosów
Kalendarz podatnika
Podatek dochodowy 2015 z kilku umów zlecenia rozlicz w...
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Podatek dochodowy 2015 z kilku umów zlecenia rozlicz w jednym PIT-37

Podziel się tym artykułem:   

Osoby pracujące w ramach umowy zlecenia w 2015 r. u kilku zleceniodawców muszą pamiętać, że wszystkie uzyskane z tego tytułu dochody należy zsumować i wykazać w jednym zeznaniu podatkowym.

Wielu młodych ludzi wykonujących swoje pierwsze prace zawodowe zatrudnianych jest w formie umowy zlecenia. Pod tym pojęciem zgodnie z Kodeksem cywilnym należy rozumieć umowę, w której przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej, - z reguły osobiście - dla dającego zlecenie (zleceniodawca). Jednocześnie zleceniobiorca zobowiązuje się do zachowania należytej staranności.

Kilka zleceń = kilka PIT-11

Do końca lutego 2016 r. podatnik zatrudniany w ramach umowy zlecenia w 2015 r. powinien otrzymać od zleceniodawcy informację PIT-11. Jeżeli w ubiegłym roku wykonywaliśmy kilka zleceń dla różnych podmiotów, to każdy z nich powinien nam wręczyć odrębny PIT-11 w wyżej wymienionym terminie. Obowiązkiem podatnika jest wypełnienie jednego zeznania PIT-37, w którym należy wykazać sumę przychodów ze wszystkich zleceń, gdzie jako źródło wskażemy działalność wykonywaną osobiście (część C formularza).

Z pewnością prawidłowe obliczenie wartości wszystkich przychodów ułatwi nam program PIT pro 2015/2016 od Podatnik.info. Dzięki jego użyciu minimalizujemy ryzyko popełnienia błędów rachunkowych podczas wypełniania PIT-37. Dlatego nie zwlekaj i rozlicz się już dziś całkowicie darmowym programem PIT pro 2015/2016. Dołącz do grona 6 315 489 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2015/2016 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj!
Korzystając z programu PIT pro 2015/2016 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2015/2016.

Wynagrodzenie uzyskane w ramach umowy zlecenia należy rozliczyć w PIT-37, jeżeli zostało ono wypłacone przez zleceniodawcę, który jest:

  • osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną posiadającą jednostkę organizacyjną oraz jednostkę organizacyjną niemającej osobowości prawnej,
  • właścicielem (posiadaczem) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającym w jego imieniu zarządcą albo administratorem - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.


Natomiast przychody uzyskane z umów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub kontraktów menadżerskich wykazuje się w zeznaniu PIT-36.

Podatki od umowy zlecenia nie przekraczającej 200 zł pobiera płatnik

Podatnik rozliczający się z fiskusem ze środków uzyskanych w ramach umowy zlecenia powinien pamiętać, że w zeznaniu podatkowym nie uwzględnia się zleceń, których suma wynagrodzenia zawartego w jednej umowie nie przekroczyła kwoty 200 zł. Dzieje się tak dlatego, ponieważ obowiązek odprowadzenia 18 proc. zryczałtowanego podatku z tego tytułu ciąży na zleceniodawcy (płatniku).

Kwota wolna od podatku – zadbaj o zwrot podatku na konto

Uczniowie oraz studenci dorabiający w ramach umowy zlecenia powinni pamiętać o ustawowym limicie zwalniającym z konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Stanie się tak w przypadku, jeżeli w 2015 r. suma ich zarobków nie przekroczyła kwoty 3091 zł (tzw. „kwota wolna od podatku”).

Oznacza to, że jeśli w ubiegłym roku dochody podatnika pracującego w formie umowy zlecenia nie przekroczyły wyżej wymienionej kwoty, to otrzyma ona zwrot potrąconych przez zleceniodawcę zaliczek na podatek dochodowy. Warto zadbać, aby zwrot nadpłaty podatku został przelany bezpośrednio na konto bankowe.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl