Kosmetyczka oferująca żelowy manicure może korzystać z...
KS
sxc.hu
Tax Care

Kosmetyczka oferująca żelowy manicure może korzystać z karty podatkowej

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Usługi kosmetyczne czy świadczenie usług manicure i pedicure zostały wymienione w załączniku nr 3 ustawy o zryczałtowanych podatku dochodowym – katalogu usług, które można opodatkować nieskomplikowaną kartą podatkową, nie wymagającą prowadzenia ksiąg czy składania rocznych zeznań podatkowych. Kosmetyczka, która decyduje się na tego typu opodatkowanie, musi złożyć wniosek o zastosowanie karty podatkowej, w którym zgłosić należy prowadzenie firmy z usługami kosmetycznymi czy usługami manicure i pedicure. Trzeba także pamiętać, że przedsiębiorcy na karcie podatkowej przy prowadzeniu firmy nie mogą korzystać z usług osób niezatrudnionych w niej na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów (chyba że chodzi o usługi specjalistyczne), nie mogą również prowadzić innej działalności gospodarczej), w tym także za granicą. Działalności w tym samym zakresie nie może również prowadzić współmałżonek.

Żelowe i hybrydy też na kartę

Choć załącznik nr 4 do ustawy wymienia sporą część dostępnych na rynku usług kosmetycznych, niektórych w nim brakuje. Tak jest w przypadku usługi nakładania żelowych paznokci.

Zgodnie z zał. nr 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym usługami kosmetycznymi są:

  • wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki upiększającej: stosowanie maseczek upiększających, farbowanie rzęs oraz regulacja i farbowanie brwi, makijaż, manicure i pedicure,
  • wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki zachowawczej, z zastosowaniem odpowiednich aparatów i preparatów: oczyszczanie skóry twarzy i pleców, masaże pielęgnacyjne twarzy, szyi, ramion, rąk, głowy itp., maski pielęgnacyjne (np. ściągające, odżywcze, plastyczne i ziołowe),
  • wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki leczniczej, jak: lecznicze oczyszczanie skóry z zaskórników, usuwanie prosaków oraz wykwitów mięczaka zakaźnego, masaże lecznicze, masaże refleksyjne, zabiegi z dziedziny światło-, wodo- i elektroterapii, wchodzące w zakres kosmetyki zachowawczej i leczniczej.


Pod pojęciem manicure i pedicure z kolei ustawodawca rozumie nadawanie kształtu paznokciom przez skracanie i opiłowanie, wycinanie naskórka, lakierowanie paznokci oraz usuwanie zgrubień skóry i wycinanie nagniotków.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 06.05.2014 r. o sygn. ILPB1/415-155/14-2/IM prezentuje jednak korzystne stanowisko w tej sprawie. Wynika z niej, że ponieważ przepisy nie wskazują konkretnej statystycznej klasyfikacji PKD opodatkowanych czynności, a jedynie wymieniają usługi z nazwy, można uznać, że nakładanie żelowych paznokci mieści się w podanej w przepisach charakterystyce usług kosmetycznych oraz usług manicure i pedicure. Jeśli zatem kosmetyczka będzie chciała oferować swoim klientkom paznokcie żelowe i jednocześnie spełnia pozostałe warunki, może płacić PIT na zasadach karty podatkowej.

Należy pamiętać, że w przypadku karty podatkowej miesięczna stawka podatku nie zależy od faktycznych zarobków, tylko od rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której działa firma.

Stawki karty podatkowej dla kosmetyczek w 2014 r. (w zł)


Katarzyna Miazek, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care
Taxcare.pl

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Skala podatkowa i liniowy najlepsze dla zaciągających kredyt przedsiębiorców