Gorące tematy
Czy Jednolity Plik Kontrolny pomoże w walce z oszustami podatkowymi?
sondaż 54 głosów
17%

Tak

9 głosów
61%

Nie

33 głosów
22%

Firmy i tak mają lepszych doradców podatkowych niż fiskus

12 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Czy najem mieszkania pozbawia rodziców prawa do odliczenia...
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/

Czy najem mieszkania pozbawia rodziców prawa do odliczenia ulgi na dzieci?

Podziel się tym artykułem:   

Wiele osób wynajmujących mieszkanie lub dom, rozliczających się 8,5 proc. stawką ryczałtu ewidencjonowanego sądzi, że nie przysługuje im prawo do ulgi prorodzinnej. Tymczasem jeżeli oprócz przychodów z najmu prywatnego podatnicy osiągają inne dochody obciążone skalą podatkową, to mogą odliczyć ulgę na dzieci.

Oznacza to, że osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (stawki 18 i 32 proc.) oraz jednocześnie uzyskujące przychody z tytułu najmu opodatkowanego w formie ryczałtu mogą skorzystać z preferencyjnej ulgi.

Podatnicy rozliczający się według skali mogą odliczyć ulgę prorodzinną

Ryczałtowcy z zarobków osiągniętych m. in. z wynajmowania mieszkania musieli rozliczyć się do 31 stycznia wypełniając zeznanie roczne na formularzu PIT-28. Natomiast w przypadku, kiedy uzyskują dochody z innych źródeł opodatkowane według skali podatkowej, czas na odliczenie ulgi prorodzinnej mają do 30 kwietnia, podobnie jak wszyscy podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych.

>>>Podatniku! Rozlicz się z fiskusem za pomocą programu PIT PRO 2011<<<

Podsumowując, złożenie zeznania PIT-28 (nie można w nim odliczyć ulgi na dzieci) do 31 stycznia nie pozbawia podatnika możliwości skorzystania z tej preferencji później w odrębnym zeznaniu podatkowym. Często bowiem zdarza się, że osoby czerpiące korzyści z najmu mieszkania uzyskują dochody z pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Wtedy mogą one odliczyć ulgę prorodzinną składając zeznanie PIT-37 (wykazuje się w nim m. in. dochody z pracy) lub PIT-36 (przedstawia się w nim m. in. dochody pochodzące z działalności gospodarczej rozliczanej według skali). Do obu druków trzeba dołączyć załącznik PIT/O. Powyższe formularze należy dostarczyć do urzędu skarbowego do końca kwietnia.

Jakie formy opodatkowania pozbawiają prawa do ulgi prorodzinnej?

Podatnicy rozliczający przychody z najmu ryczałtem oraz jednocześnie uzyskujący dochody z prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej według skali (stawki 18 i 32 proc.) mają prawo odliczyć ulgę na dzieci. Jeżeli jednak rodzice rozliczają zarobki uzyskane z prowadzenia działalności w formie innej niż skala podatkowa, to automatycznie tracą prawo do preferencyjnego odliczenia.

Tak więc z ulgi prorodzinnej nie mogą skorzystać rodzice, którzy jako formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej wybrali podatek liniowy (stawka 19 proc., dochody wykazuje się w zeznaniu PIT-36L) lub ryczałt ewidencjonowany ( dochody także należy przedstawić w zeznaniu PIT-28). Ponadto odliczenie ulgi na dzieci nie jest możliwe w zeznaniu PIT-38, w którym wykazujemy np. zyski kapitałowe.

 

Podatnik.info

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl